Speaker Profile

Lisa Hogg

EMEA Marketing Director / EMEA Pazarlama Direktörü

TOMS

“Pazarlama güçlü bir büyüme aracıdır, ancak pazarlama anlatılması gereken otantik ve gerçek bir hikayeye sahip olmak ile başlar” diyor Lisa Hogg

Her şey yalın ve net bir fikir ile başladığı ikonik marka TOMS alınan her bir çift ayakkabı için, ihtiyacı olan bir çocuğa yeni bir çift ayakkabı veriyor; “One For One”. Girişimcilik, yenilik ve akıllı risklerin buluştuğu TOMS’ta her şey vermek ile başlıyor ve vermek ile bitiyor. TOMS bağış toplama ihtiyacı duymadan, müşterilerini bağış yapanlara çeviriyor, iş modeline insaniyeti ekleyerek ve içselleştiriliyor. Lisa Hogg SB Istanbul’da ikonik marka TOMS’un birçok marakaya model olmuş hikayesini anlatıyor.

 

Lisa Hogg, TOMS ailesine EMEA Pazarlama Direktörü olarak 2016 yılında katılmıştır. Lisa Hogg pazarlama ve marka iletişiminin tüm alanlarını kapsayan, kanıtlanmış bir deneyime sahip, tutkulu, motive ve hırslı bir üst düzey yöneticidir. Hem ajans hem de müşteri tarafında, kendisini doğal bir yenilikçi olarak kanıtlamış, etkin yönetim stratejilerinin uygulanmasında yetenekli ve deneyimlidir. TOMS daha büyük hedeflere Lisa Hogg ile ilerliyor.


TOMS Shoes was founded on a simple premise: With every pair you purchase, TOMS will give a pair of new shoes to a child in need. One for One. Using the purchasing power of individuals to benefit the greater good is what they’re all about. The TOMS mission transforms customers into benefactors, which allows them to grow a truly sustainable business rather than depending on fundraising for support. In her engaging talk Lisa will explain why embedding humanity into the business model is key for brand authenticity.

 

Lisa Hogg joined the TOMS family as EMEA Marketing Director in 2016. Being a passionate, motivated and ambitious senior executive with a proven track record spanning all areas of marketing and brand communications. She has experience on both the agency and client side environments, proving herself as a natural innovator, skilled and experienced in the implementation of effective management strategies.  She is hoping to utilize her vast experience to drive the social entrepreneurial efforts and the One for One mission further in EMEA to benefit those who TOMS aims to reach.